رویداد نوگام صنایع خللاق ۲

استارت‌‌آپ  چیست؟


در منابع مختلف تعاریف متعددی برای استارت آپ یا کارنوپا ها ارائه شده است، اما بطور کلی استارت‌آپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌کنند و به سرعت رشد می‌یابند و به درآمد می‌رسند. از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین استارت‌آپ‌های جهان می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ دیگر اشاره کرد. شرکت‌هایی که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند و امروز بر دنیا تاثیر می‌گذارند.

استارت آپ ویکند (رویداد کارآفرینی و کسب وکار) چیست؟

استارت‌آپ ویکند یا رویداد کارآفرینی آخر هفته، یک رویداد کارآفرینی و کسب و کار است که در سه روز آخر هفته برگزار می‌شود.

علاقمندان و صاحبان ایده و تخصص پیش از شروع رویداد اقدام به ثبت نام می نمایند. پس از حضور در رویداد در ابتدا توسط تسهیل گر رویداد با برخی تعاریف و قانون رویداد آشنا شده و سپس در زمانی مشخص ایده‌های خود را به مدت ۱ دقیقه مطرح می‌کنند و از بین ایده‌های مطرح شده بهترین آن‌ها با رأی حاضران انتخاب می‌شوند. صاحبان ایده‌های انتخاب شده شروع به تشکیل تیم و جذب تخصص‌های مورد نیاز برای پیشبرد ایده می‌کنند. بعد از تشکیل گروه‌ها روز اول به پایان می‌رسد.

در روز دوم گروه‌ها از اول صبح در محل حاضر شده و با امکاناتی که در اختیار دارند شروع به اجرایی کردن ایده‌ی خود می‌نمایند. در این بین افرادی به عنوان مربی (منتور) که در زمینه‌های مختلف دارای تخصص می‌باشند و یا سابقه ایجاد استارت‌آپ های موفقی را دارند گروه‌ها را در جهت اجرایی کردن ایده‌هایشان راهنمایی و کمک می‌کنند، با این اوصاف روز دوم کاملاً به اجرایی کردن ایده سپری شده و در این بین کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت نظیر آشنایی با بوم کسب و کار و غیره نیز برگزار می شود.

با آغاز روز سوم ازگروه‌ها مجددا ازصبح گردهم می آیند و آخرین تلاش‌ها را در جهت تولید نمونه اولیه (ماکت، نمونه اولیه نرم افزاری، سخت افزاری و یا طرح گرافیکی) محصولشان انجام می‌دهند و آماده ارائه به داوران می‌شوند. عصر روز سوم زمان بررسی ایده‌ها و محصول اولیه حاصل از آن ایده است، بطوری که گروه‌ها با ارائه توضیحات به مدت ۵ دقیقه در زمینه توجیه اقتصادی طرح، ارزشی که ارائه می‌دهد و افرادی که به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده‌اند و… از طرح خود دفاع می‌کنند. در نهایت سه تیم برتر با رأی نهایی داوران انتخاب می‌شوند.

اما برنده واقعی این رویداد گروه‌هایی هستند که تیم تشکیل شده خود را بعد از رویداد حفظ کرده و با تجربیاتی که به دست آورده‌اند استارت‌آپ خود را تبدیل به یک شرکت سودآور نمایند. پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان نیز این تیم ها را در زمینه تبدیل ایده به محصول حمایت کرده و تمامی خدمات مشاوره ای، اینترنت، استقرار، و غیره را به مدت مشخص به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می دهد و راه تبدیل به یک شرکت دانش بنیان با بازده اقتصادی بالا را فراهم می آورد.

 

چه ایده ای می تواند استارتاپی باشد؟

قبل از اینکه شما یک ایده را در ذهن خود رشد دهید نیاز است چند موضوع مهم را همیشه مد نظر خود قرار دهید. مدل کسب و کار ایده ای که ارائه می دهید چگونه است یا بیان دیگر ایده شما چگونه منابع مالی را در بازار هدف جذب می کند و به سوددهی می رسد. معمولا افراد متخصص در کارآفرینی با انواع مدل های کسب و کار آشنا هستند. در برنامه های استارتاپی افراد متخصص در این زمینه می توانند مشاوره های خوبی را در مورد ایده شما و مدل های سرمایه گذاری ارائه دهند. با توجه به مسائل ذکر شده برای اینکه یک ایده بتواند در محیط وب سرآمد باشد لازم است این سه ویژگی را داشته باشد: ”‌نوآوری، خلاقیت و ایده پردازی “.

 

 

شروع رویداد از چهارشنبه ۱ آبان تا جمعه۳ آبان

روز اول – چهارشنبه
عنوان شروع پایان
افتتاحیه فضاهای جدید صنایع خلاق ( فناوران ۱ و ۲- نوآوران ۲ – دپارتمان پویانمایی و تولید بازی – دپارتمان طراحی و ساخت سنگ های قیمتی ) ۰۸:۰۰ ۰۹:۳۰
سخنرانی ۰۹:۳۰ ۱۰:۳۰
افتتاح مرکز فروش سوچن در اروپا و فروشگاه بین اللمللی سوچن ( ) ۱۰:۳۰ ۱۱:۰۰
پنل های تخصصی صنایع خلاق ( ) ۱۱:۰۰ ۱۴:۰۰
نهار ۱۴:۰۰ ۱۵:۰۰
افتتاحیه رویداد ۱۵:۰۰ ۱۶:۳۰
توضیح روند سه روزه رویداد ۱۶:۳۰ ۱۷:۰۰
ایده پردازی ۱۷:۰۰ ۱۸:۳۰
رای گیری و پذیرایی ۱۸:۳۰ ۱۹:۰۰
اعلام ایده های برگزیده و تشکیل تیم ۱۹:۰۰ ۲۰:۰۰

روز دوم – پنج شنبه

عنوان شروع پایان
کارگاه بوم کسب و کار ۸:۰۰ ۸:۳۰
شروع کار تیمی ۸:۳۰ ۱۲:۰۰
نهار ۱۲:۰۰ ۱۳:۰۰
کارگاه mvp و validation ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰
ادامه کار تیمی و اعتبار سنجی ایده و مدل ۱۴:۰۰ ۱۸:۰۰
کارگاه نحوه ارائه ۱۸:۰۰ ۱۹:۰۰

روز سوم – جمعه

عنوان شروع پایان
ادامه کار تیمی و تکمیل mvp ۸:۰۰ ۱۲:۰۰
تکمیل فایل ارائه نهایی ۱۲:۰۰ ۱۳:۰۰
نهار ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰
ارائه آزمایشی ۱۴:۰۰ ۱۵:۰۰
شروع مراسم اختتامیه ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰
ارائه های نهایی ۱۶:۳۰ ۱۸:۳۰
شور نهایی داوری و پذیرایی ۱۸:۳۰ ۱۹:۰۰
اعلام نتایج تیم های برگزیده ۱۹:۰۰ ۲۰:۰۰

لینک ثبت نام :

https://zivent.ir/events/khallagh2

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *